Fakty OSK 26.10.2022 – Coraz niższa zdawalność

W największych polskich miastach: w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi od kilku lat egzamin zdaje coraz mniej kandydatów. Wyjątkiem jest Warszawa- w stolicy zdawalność utrzymuje się na niezmiennym poziomie.

Każdego roku mniej kandydatów zdaje egzamin praktyczny. Np. w Krakowie egzamin zdało w tym roku 30% kandydatów, podczas gdy rok temu było to 33%, a w roku 2020- 40%. Coraz niższa jest nie tylko zdawalność egzaminów praktycznych, ale także teoretycznych. Na przykład w Wielkopolsce, w 2020 roku egzamin zdało 56% przystępujących kandydatów, w 2021 było to 54% kandydatów, a w roku bieżącym 48%. Bardzo podobna dynamika spadku zdawalności dotyczy ośrodka egzaminowania we Wrocławiu. Aż dziesięcioprocentowy spadek zdawalności egzaminu z teorii odnotował WORD w Łodzi. Ciekawe dane dotyczą Warszawy – w stolicy długookresowo egzamin zdaje mniej więcej ten sam procent kandydatów.