Fakty OSK 26.10.2022 – 7 na 10 aut ma źle ustawione światła

To szczególnie istotna informacja jesienią, w warunkach szybko zapadającego zmroku lub porannej szarugi. Policyjna akcja Twoje światła, nasze bezpieczeństwo została zainaugurowana w sobotę 22 października.

W akcji uczestniczy 1300 stacji diagnostycznych, w których można za darmo sprawdzić poprawność ustawienia świateł. Podczas kolejnych weekendów listopada kierowcy powinni oczekiwać wzmożonych kontroli policyjnych. Instytut Transportu Samochodowego, który jest współorganizatorem akcji informuje, że aż 98% polskich kierowców doświadcza oślepiania reflektorami innych pojazdów. Z kolei 40% kierowców skarży się, że ich światła świecą za słabo. Tylko 30% pojazdów poruszających się po polskich drogach ma prawidłowo ustawione światła. Dużym problemem jest stosowanie nielegalnych zamienników żarówek, które intensywnie oświetlają przestrzeń tuż przed samochodem, ale oślepiają jadących z naprzeciwka.