Fakty OSK 26.05.2022 – Nowe obowiązki dla przedsiębiorców

Jakby mało było problemów i wyzwań. Od 21 maja aby jeździć za granicą potrzebne jest zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz licencja wspólnotowa.

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że każdy pojazd wykorzystywany do przewozów międzynarodowych rzeczy musi być zgłoszony do licencji wspólnotowej. To nic innego niż decyzja administracyjna wydawana przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Licencja przyznawana jest na podstawie wniosku, w którym należy podać m.in. przez jaki okres ma być ważna licencja oraz liczbę zgłaszanych pojazdów. Koszt licencji na okres do 5 lat wynosi 4000 złotych, a od 5 do 10 lat – 8000 złotych. Do tego odpowiednio 440 i 880 złotych za każdy wypis z licencji. To nie są tanie rzeczy…