Fakty OSK 26.05.2021 – Agresja za kierownicą

80 procent kierowców przyznaje, że regularnie spotyka się z agresją na drodze.

Mając na myśli stan bezpieczeństwa na polskich drogach, najczęściej rozmawiamy o statystykach wypadków. Natomiast aż 80 procent kierowców twierdzi, że przynajmniej raz w tygodniu styka się z agresywnymi zachowaniami na drodze. 30 procent przyznaje, że nie zachowuje się poprawnie. Eksperci twierdzą, że przyczyn agresji jest kilka. Można szukać ich w narodowym temperamencie, kompleksach, niechęci wobec przepisów.
“Poziom agresji na drodze to odbicie poziomu agresji społecznej” – mówi Maciej Górski, ekspert ds. bezpieczeństwa Fundacji AT-System Group. Uważa on, że mamy do czynienia generalnie ze wzrostem agresji społecznej Polaków, co przekłada się również na zachowania na drodze.
Najczęstszą przyczyną agresywnych zachowań jest pośpiech i obawa przed spóźnieniem się do pracy. Wtedy każdy przepis jest przeszkodą.
Remedium jest jedno. Noga z gazu i wyjście z domu 5 minut wcześniej.