Fakty OSK 26.01.2022 – Kompromitacja, czyli błędy w pytaniach egzaminacyjnych

Zadania egzaminacyjne z błędami trafiły w weekend do bazy pytań egzaminacyjnych wykorzystywanych przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego.

W sobotę 22.01.2022 do egzaminacyjnej bazy trafiło 41 nowych pytań – niektóre z nich zawierały błędy. Według ustaleń RMF FM nawet trzysta osób w całym kraju mogło z tego powodu nie zdać egzaminu. W weekend zdawalność w Warszawie była wyraźnie niższa. Rzecznik Ministerstwa Infrastruktury potwierdził, że osiem z czterdziestu jeden nowych pytań egzaminacyjnych zawierało błędy. Szymon Huptyś przyznał, że “każdy kto w poniedziałek przed południem podchodził do egzaminu był narażony na to, że w jego puli mogły pojawić się pytania z błędem. Oczywiście, takim osobom należą się przeprosiny”. Minister Adamczyk zlecił uruchomienie kontroli w Departamencie Transportu Drogowego oraz w Komisji do Spraw Weryfikacji i Rekomendacji pytań egzaminacyjnych.

Ze stanowiska odwołany został dyrektor departamentu Bogdan Oleksiak.