Fakty OSK 23.11.2022 – Pijani kierowcy stracą auto już w lutym 2023

Sejm odrzucił uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zmianie Kodeksu Karnego. W związku z tym być może już w pierwszym kwartale przyszłego roku pojazd stracą kierowcy prowadzący pod wpływem alkoholu.

Przepadek auta zostanie orzeczony, gdy kierowca będzie miał co najmniej  1,5 promila lub jeśli spowoduje wypadek mając 0,5 promila alkoholu we krwi. Samochód straci także kierowca, u którego 1,5 promila zostanie stwierdzone ponownie, czyli w warunkach recydywy. Kierowca, który pod wpływem alkoholu prowadzić będzie pojazd należący do innej osoby zapłaci grzywnę w wysokości równej wartości kierowanego pojazdu. Wysokość grzywny będzie określona przez wartość polisy ubezpieczeniowej na rok, w którym popełnione zostało przestępstwo. W przypadku braku polisy, będzie to średnia rynkowa wartość pojazdu. Ustawa została opracowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości i zmienia przepisy Kodeksu karnego i Kodeksu postępowania cywilnego.