Fakty OSK 23.03.2022 – Samochody bez… kierownicy

Przyjęte w zeszłym tygoodniu regulacje zwalniają producentów z obowiązku montowania kierownicy i pedałów w dopuszczonych do ruchu samochodach autonomicznych.

Ogólnokrajowy Departament Bezpieczeństwa Transportu Stanów Zjednoczonych stwierdził, że w przypadku pojazdów w całości zaprojektowanych do autonomicznego poruszania się po drogach, zamontowanie tradycyjnych systemów kontroli nad samochodem jest zbędne. W ten sposób komisje eksperckie przychyliły się do wniosku General Motors o zezwolenie na produkcję już w 2023 roku pojazdu bez stanowiska dla kierowcy. W wydanym oświadczeniu, Departament Bezpieczeństwa podkreśla, że akceptując zmiany dotyczące charakterystyki produkowanych pojazdów, bezpieczeństwo osób nadal pozostanie najwyższym priorytetem zarówno dla instytucji nadzorujących, jak i samych producentów.