Fakty OSK 23.03.2022 – Hierarchia użytkowników dróg

Zmiany zapisów prawa drogowego Zjednoczonego Królestwa stawiają bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów na pierwszym planie.

Zmiany cieszą się ogromnym wsparciem społecznym i zostały wprowadzone na podstawie kilkudziesięciu tysięcy wniosków wystosowanych przez osoby fizyczne i prawne. W jednoznacznym tonie, przepisy oparte są na zasadzie: ten kto potencjalnie może wyrządzić największą krzywdę, ponosi największą odpowiedzialność za zachowanie zasad bezpieczeństwa na drogach. Wprowadzona zostaje czytelna, oficjalna hierarchia użytkowników dróg: na pierwszym miejscu piesi, następnie rowerzyści, jeźdźcy konni, motocykliści, samochody osobowe, vany-minibusy, pojazdy ciężarowe i autobusy. Rozszerzone zostają uprawnienia pieszych- kierowcy muszą umożliwić im swobodne przejście, gdy droga jest zakorkowana lub ruch znacząco spowolniony. Rowerzyści mogą poruszać się środkiem pasa- eksperymenty drogowe wykazały, że są wtedy bardziej bezpieczni niż trzymając się prawej krawędzi jezdni. A osoby towarzyszące na rowerze dzieciom zachęca się do jazdy równoległej.