Fakty OSK 22.09.2021 – Po mandacie OC w górę

Rząd planuje uzależnić cenę OC od ilości mandatów. Jak zmieni się stawka OC?

Nowelizacja przepisów ruchu drogowego, która ma uderzyć w piratów drogowych uzależni wysokość składki OC od sposobu jazdy. Dostajesz mandaty, zapłacisz wyższą składkę.
Kierowca, który łamie przepisy ruchu drogowego to większe ryzyko na drodze i większe prawdopodobieństwo wypadku i kolizji.

Ubezpieczyciele będą mogli brać pod uwagę ten jeden dodatkowy czynnik, który pozwoli im podwyższyć składkę OC.

Problem w tym, że chociaż czołowi politycy mówią coraz głośniej o zmianie w prawie, to konkretów brak. Firmy ubezpieczeniowe nie wiedzą w jaki sposób podejść do sprawy – jak klasyfikować przewinienia oraz jak sprawdzić komu podwyższyć oc – bo to opłacane jest na samochód, a nie na kierowcę.

Jednak zdaniem ubezpieczycieli to bardzo dobry krok w stronę sprawiedliwego podejścia do naliczania ubezpieczenia. Rozważni kierowcy zapłacą mniej, a piraci drogowi więcej.

Przepisy mają wejść w życie od 1 grudnia, jednak niektóre zmiany wejdą w życie w momencie, kiedy pojawi się możliwość techniczna przekazywania danych. To kolejna niewiadoma, bo nie jest pewne kiedy taka opcja się pojawi.