Fakty OSK 21.09.2022 – Nowy taryfikator już obowiązuje

Jest ostro i trzeba uważać. Nowe przepisy weszły w życie 17 września i mają przyczynić się do podwyższenia poziomu bezpieczeństwa na polskich drogach.

Kierowcy, którzy popełnią poważne wykroczenie drogowe mogą zostać ukarani nawet piętnastoma punktami karnymi. Czyli teoretycznie, a nawet praktycznie- bo takie sytuacje już miały miejsce w tym tygodniu, za dwa przewinienia popełnione jednocześnie, kierowcy stracą prawo jazdy. Aż 15 punktów karnych obciąży kierowcę, który m.in. wyprzedza na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu lub naruszy przepisy określające zasady wjazdu na przejazd kolejowy. Zdecydowanie wzrosły sankcje określane punktami karnymi za łamanie przepisów dotyczących prędkości. Za przekroczenie prędkości od 16-20 km/h kierowca otrzyma 2 punkty karne, ale już jadąc za szybko o 51-60 km/h kara wyniesie 13 punktów karnych. Nowością w polskim taryfikatorze mandatów jest podwyższenie kary za ponowne popełnienie tego samego wykroczenia w okresie dwóch lat. W takim przypadku kierowcy zapłacą podwójną karę finansową.