Fakty OSK 21.07.2021 – Wojna z pijanymi kierowcami

Resort sprawiedliwości idzie na wojnę z pijanymi kierowcami. Będą rekwirowane pojazdy. To jednak nie wszystko.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmiany Kodeksu Karnego. Po nowelizacji będzie możliwość odbierania pijanym kierowcom samochodów. Wszystko w odpowiedzi na wydarzenia z Jamnicy, gdzie pijany kierowca zabił młode małżeństwo, które osierociło trójkę dzieci. Kary nie unikną także prowadzący cudzy samochód. W takim wypadku zasądzona będzie kara finansowa w wysokości równowartości pojazdu. Docelowo nowe przepisy obejmą prowadzących, u których wykryty poziom alkoholu wyniesie ponad 1 promil.
Rozpędzony pojazd, za którego kierownicą siedzi pijany kierowca w stanie znacznego upojenia alkoholowego, jest niczym pocisk, który pędzi i wskutek tego niewinne ofiary ponoszą śmierć – powiedział w rozmowie z „Super Expressem” wiceszef MS Marcin Warchoł.