Fakty OSK 21.04.2022 – Smartfon zamiast fotoradaru

Nowa aplikacja na smartfony umożliwia mieszkańcom Wielkiej Brytanii sfilmowanie pojazdu łamiącego ograniczenie prędkości i wysłanie nagrania na policję.

Według producentów, aplikacja SpeedCam Anywhere zamienia smartfon w podręczny radar. Celem wprowadzenia aplikacji na rynek jest udostępnienie policji większej ilości danych na temat miejsc, w których najczęściej dochodzi do złamania przepisów regulujących dopuszczalną prędkość. Na podstawie ilości odczytów, policja będzie w stanie na bieżąco kierować większą liczbę patroli i instalować fotoradary. Wprowadzenie aplikacji spotkało się z entuzjastyczną reakcją organizacji pozarządowych prowadzących kampanie na rzecz BRD w Wielkiej Brytanii. Jedna z nich twierdzi, że nowe oprogramowanie ma szansę stać się przełomem w walce z nieostrożnym i stanowiącym zagrożenie stylem prowadzenia pojazdu. Aplikacja pozwala przede wszystkim poszerzyć zakres współpracy policji z lokalną społecznością na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego.