Fakty OSK 19.05.2021 – Koniec strajku w WORD

Zmiany w Katowicach. W tle ruch Marszałka Województwa.

Sytuacja w katowickim WORD jest napięta i dynamiczna. Najlepiej obrazuje to zmiana na stanowisku dyrektora ośrodka egzaminowania. Po odwołaniu dyrektora, strajk związkowców z Solidarności 80 został zawieszony.
Marszałek Województwa powołał Janusza Freitaga w miejsce dotychczasowego dyrektora – Łukasza Droba.
Strajkujący egzaminatorzy zareagowali na zmianę. Podpisali porozumienie i zawiesili strajk.
Jak tłumaczą jest to gest dobrej woli wobec nowych władz. Egzaminatorzy wrócili do pracy na dwa tygodnie i zaznaczają, wszystko jest teraz po stronie nowego dyrektora.
Górnośląskie Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia informuje w cotygodniowym komunikacie, że w Rybniku na egzamin czeka się już do 30 czerwca. To rekord, jednak pozostałe jednostki terenowe także mają problem z terminową realizacją egzaminów.

Organizatorzy strajku zawiadomili też prokuraturę. Ich zdaniem delegowanie strajkujących pracowników pomiędzy jednostkami terenowymi, bez wyraźnego uzasadnienia ekonomicznego, było formą nękania, która miała na celu „złamać” strajk.

Strajk katowickich egzaminatorów poprzedzony długim okresem rozmów rozpoczął się 10 maja.