Fakty OSK 18.01.2023 – Zdecydowany spadek liczby skradzionych samochodów

Jak informuje dziennik Rzeczpospolita w roku 2022 skradzionych zostało w Polsce 7600 samochodów i jest to o 1100 mniej niż rok wcześniej.

Najwięcej pojazdów ginie w Warszawie, a następnie w województwie dolnośląskim, pomorskim, śląskim i wielkopolskim. Wydaje się, że policja coraz skuteczniej rozbija grupy przestępcze zajmujące się kradzieżą pojazdów. No właśnie, czy tylko kradzieżą…? Kradzież to obecnie najczęściej tylko pierwszy etap znacznie bardziej wyrafinowanego przestępczego procesu. Auta przepadają bez wieści także dlatego, że szybko trafiają do dziupli, w których rozbierane są na części. W związku z tym kradzione samochody są praktycznie nie do odzyskania już po upływie jednego dnia. Po prostu nie istnieją. Pamiętajmy o ubezpieczeniu, komplecie kluczyków i przechowywaniu dowodu rejestracyjnego w bezpiecznym miejscu.