Fakty OSK 16.11.2022 – Ostra weryfikacja kierowców z apki

Rząd przedstawił projekt przepisów ostrej weryfikacji kierowców oferujących przewozy zamawiane z aplikacji. Uber i Bolt, największe firmy na rynku, są za. 

Firmy zostaną zobowiązane do weryfikacji dokumentów kierowcy na podstawie osobistego stawiennictwa oraz wykonania zdjęcia umożliwiającego identyfikację. Za niedopełnienie obowiązku firmie każdorazowo grozić będzie mandat w wysokości 10 tysięcy złotych, a ponownie wykryte uchybienie dotyczące konkretnego kierowcy oznaczać będzie 50 tysięcy złotych kary. Wszystko w związku z przestępstwami,  których ofiarą padały kobiety napastowane przez kierowców. Ci z kolei, wyrzucani z jednej platformy przewozowej, szybko znajdowali zatrudnienie w innej. Bolt i Uber opowiadają się za wprowadzeniem proponowanych rozwiązań.