Fakty OSK 16.06.2021 – Znaki dla elektryków

elektryczny samochód

Elektromobilność to nie tylko nowe pojazdy. To także nowe znaki drogowe.

Od debiutu samochodów elektrycznych na naszych drogach minęło już trochę czasu. Na świecie trend się umacnia i w Polsce także widać coraz więcej elektryków. Rozwijamy infrastrukturę dla tych pojazdów, a teraz pojawią się także nowe znaki drogowe.
Trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia o znakach i sygnałach drogowych. Wprowadzony ma zostać znak D-23c oznaczający punkt ładowania pojazdów elektrycznych oraz D-23b oznaczający stację paliwową z punktem ładowania pojazdów elektrycznych. Natomiast znak D-34b pozwoli na podanie takiej informacji na zbiorczych tablicach informujących o obiektach, które znajdują się przy drodze.
O nowelizacji rozporządzenia zaczęto głośno mówić w 2020 roku. Inicjatorem zmian jest Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, które przygotowało system identyfikacji elektromobilności w Polsce.