Fakty OSK 16.03.2022 – Konfiskata samochodów

Rządowy projekt, który zakłada błyskawiczne szacowanie cen pojazdów i grzywny dla kierowców zawodowych sięgające stu tysięcy złotych, jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie.
9 marca rząd przedstawił projekt nowelizacji kodeksu karnego, który zakłada, że kierowca mający we krwi 1,5 promila alkoholu lub więcej obligatoryjnie straci pojazd, który kierował. Podobne konsekwencje spotkają kierowcę, który mając co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi spowoduje wypadek. Samochód nie przepadnie, jeśli nie będzie on stanowił własności osoby, która dopuściła się przestępstwa. Sprawca zapłaci karę finansową w wysokości wartości pojazdu, a jeśli uległ on zniszczeniu- wysokość kary stanowić będzie wartość rynkową pojazdu przed wypadkiem. Kierowcy zawodowi zapłacą kary sięgające nawet stu tysięcy złotych, wysokość będzie tutaj także zależeć od wartości pojazdu. Co ciekawe, szacowanie wartości pojazdu odbywać się będzie bez udziału biegłych – a to znacząco skrócić całą procedurę. Rozporządzenie określi błyskawiczny sposób szacowania średniej wartości rynkowej pojazdu na dzień popełnienia przestępstwa.