Fakty OSK 16.02.2022 – Ogniem i mieczem w pijanych kierowców

mężczyzna otwierający alkohol w samochodzie

Rząd zapowiada jeszcze ostrzejsze kary dla kierowców, którzy pod wpływem alkoholu spowodują wypadek. Czeka ich konfiskata pojazdu i nawet pięć lat pozbawienia wolności.

Projekt nowelizacji kodeksu karnego, przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, został przyjęty przez Radę Ministrów. A to oznacza, że wprowadzenie naprawdę drakońskich kar dla kierowców prowadzących pojazd po spożyciu alkoholu jest coraz bliżej. Zgodnie z projektem sprawca wypadku trafi do więzienia na co najmniej pięć lat, a nie na trzy- jak zakładała nowelizacja w pierwotnym brzmieniu. Podbicie stawki do pięciu lat automatycznie oznacza orzeczenie kary bezwzględnego więzienia. Pijani kierowcy stracą pojazd, jeśli w organizmie będą mieli 1,5 promila alkoholu lub jeśli spowodują wypadek, a badanie wykryje pół promila alkoholu we krwi.