Fakty OSK 15.12.2021- od stycznia wyższe mandaty

10 grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym, a to oznacza, że w przyszłym roku znacznie wzrosną kwoty mandatów.

Stało się. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że głowa państwa podpisała nowelizację Prawa o ruchu drogowym. W styczniu 2022 roku, po dwudziestu pięciu latach znacznie wzrosną kwoty mandatów za wykroczenia drogowe. Nawet 5000 złotych grzywny mandatowej będzie mógł nałożyć na kierowcę policjant, a maksymalna wysokość kary finansowej orzekanej przez sądy sięgnie trzydziestu tysięcy złotych. Nie mniej niż 1500 złotych zapłacą kierowcy za nieprzestrzeganie przepisów chroniących pieszych. Drogo, bo aż 8000 złotych będzie kosztować właściciela pojazdu niewskazanie kierowcy, który popełnił wykroczenie. Stawki OC będą powiązane z punktami karnymi, a te znikną z konta kierowcy dopiero po dwóch latach od zapłacenia mandatu.