Fakty OSK 14.09.2022 – Tragiczne dane

Pomimo wprowadzenia nowych przepisów i surowych mandatów na polskich drogach zginęło więcej pieszych niż w zeszłym roku.

Sama policja wydaje się zaskoczona tak wysoką liczbą ofiar. Funkcjonariusze podkreślają, że konieczne jest opracowanie profilu kierowcy stanowiącego niebezpieczeństwo dla pieszych: czy jest to kwestia brawury, nieznajomości przepisów, czy ich lekceważenia. Z drugiej strony, niezbędna jest analiza skuteczności przepisów wprowadzonych w 2021 roku. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że od początku roku na przejściach dla pieszych zginęło 90 osób – to aż o 15% więcej niż rok temu. Kierowcy są odpowiedzialni za zdecydowaną większość wypadków, do których dochodzi na przejściach. To kierujący pojazdami spowodowali w tym roku 1400 wypadków na przejściach dla pieszych, a z winy pieszych doszło do sześćdziesięciu dziewięciu wypadków.