Fakty OSK 13.10.2021 – Homologacja instalacji LPG

Od pierwszego stycznia mogą być nowe przepisy dotyczące aut z instalacją gazową – to ważne dla branży OSK.

Projekt ustawy o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia został złożony w Sejmie już w sierpniu. Ustawa ma dostosować obowiązujące w Polsce przepisy do standardów unijnych. Transportowy Dozór Techniczny otrzyma kompetencje nie tylko do wydawania świadectw homologacji, ale także uzyska uprawnienia do certyfikacji, nadzorowania i karania. W zgłoszonej kilka dni temu interpelacji grupa posłów twierdzi, że sytuacja odbije się negatywnie na kondycji polskich firm – zarówno producentów instalacji, jak i klientów. Jeśli dotychczas przyznane homologacje stracą ważność, to 1 stycznia 2022 roku na drogi nie wyjadą 3 miliony pojazdów – wśród nich będą także pojazdy szkoleniowe.