Fakty OSK 13.07.2022 – Konfiskata aut pijanym kierowcom

Ministerstwo Sprawiedliwości finalizuje prace nad nowym projektem kodeksu karnego. Jedną z zapowiadanych flagowych zmian jest odbieranie pojazdów pijanym kierowcom.

Za 1.5 promila kierowca straci samochód, niezależnie od tego czy spowodował wypadek. Procedura zobowiąże policjanta do zajęcia pojazdu, prokuratora do orzeczenia zabezpieczenia mienia, a sędziego do orzeczenia przepadku pojazdu. Jeśli kierowca będzie miał we krwi ponad 0,5 promila alkoholu i spowoduje wypadek, również straci pojazd. Podobnie jeśli zostanie złapany podczas jazdy w stanie nietrzeźwości po raz drugi. Jeśli pojazd nie jest wyłączną własnością kierującego, sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu sprzed wypadku. Zmianie ulegnie również sankcja za spowodowanie ciężkiego wypadku w stanie nietrzeźwości. Kierowca w takim przypadku będzie mógł być ukarany wyrokiem pozbawienia wolności do lat 16. Obecnie najwyższy możliwy wymiar kary to 12 lat. Biorąc pod uwagę zapowiadane podwyższenie dotkliwości kar pozbawienia wolności oraz skuteczne egzekwowanie wyroków, reforma kodeksu karnego stawia na nieuchronność i surowość wyroków.