Fakty OSK 12.10.2022 – Szybko zapada zmrok- przypominamy o odblaskach!

Pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Tak mówi przepis. A praktyka?

W pogodowych warunkach jesiennej słoty kierowcom trudno dostrzec pieszych śmiało wchodzących na przejścia dla pieszych lub idących poboczem drogi. Czy przypominamy o odblaskach w domu, w szkole, na kursach w OSK? Czy odblask nie jest obciachem…? I dlaczego elementy odblaskowe noszą tylko dzieci, jeśli w ogóle…? Pieszy poruszający się po zmroku bez odblasków jest widoczny dla kierowcy dopiero z odległości kilku metrów, to często stanowczo za mało aby podjąć właściwą decyzję za kierownicą. Odblaski sprawiają, że kierowca widzi pieszego nawet z odległości 200 metrów. Zbyt rzadko mówimy o konieczności noszenia ich nie tylko po zmierzchu, ale także w czasie dnia, np. podczas opadów deszczu.