Fakty OSK 12.05.2022 – Smartfonowe zombie

645 razy policjanci złapali pieszych korzystających w niedozwolony sposób z urządzeń elektronicznych.
Przepis zabraniający pieszym przechodzenia przez jezdnię lub torowisko i jednoczesnego korzystania z urządzeń elektronicznych w sposób, który może stanowić niebezpieczeństwo wszedł w życie 1 czerwca 2021 roku. Ale, jak podaje portal brd24.pl dopiero od pierwszego stycznia bieżącego roku policja prowadzi statystyki dotyczące wykroczeń uzależnionych od elektroniki pieszych. Przy czym, nie wiadomo ile razy policyjna interwencja zakończyła się pouczeniem, a ile razy… mandatem. Warto zauważyć, że zapis w prawie jest nieprecyzyjny i pozostawia możliwość interpretacji. Zakazuje korzystania z np. smartfona w sposób, który uniemożliwia obserwację tego, co dzieje się na jezdni. Tylko, jak to udowodnić…?