Fakty OSK 11.08.2021 – Nowy ład leasingowy

Polski Ład zmieni reguły w systemie leasingu pojazdów.

Mówiąc krótko Polski Ład zmniejszy opłacalność tej formy korzystania z pojazdu. Po pierwsze zmieni się podstawa naliczania VAT-u przy wykupie pojazdu po zakończeniu leasingu.
Większość ofert leasingowych umożliwia wykup pojazdu za określony procent wartości. Od tej kwoty naliczany jest VAT. Po zmianach VAT oraz podatek dochodowy naliczone zostaną od wartości rynkowej pojazdu. Po drugie wykupiony pojazd będzie można zaliczyć do majątku własnego, jednak odsprzedaż bez płacenia podatku dochodowego będzie możliwa po… 5 latach. Obecnie ten okres to 6 miesięcy.
Eksperci obawiają się, że te zmiany uderzą w rynek motoryzacyjny w Polsce. 75 procent klientów to firmy, dla których leasing po prostu przestanie być atrakcyjny