Fakty OSK 11.01.2023 – Od września 2023 wychowanie komunikacyjne w szkołach

W nowym roku szkolnym Ministerstwo Edukacji wprowadzi do szkół podstawowych rozbudowane wychowanie komunikacyjne w ramach podstawy programowej przedmiotu “technika”.

Opublikowany przez Ministerstwo projekt przeszedł konsultacje publiczne, a to oznacza, że przed wysłaniem do Sejmu pozostało jeszcze tylko zatwierdzenie przez Komitet Stały Rady Ministrów. Program nauczania będzie zawierał, m.in. informacje o niebezpieczeństwie związanym z używaniem telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez jezdnię, a także o zasadach korzystania z nowoczesnych urządzeń transportu osobistego i prawidłowej jeździe na rowerze. Uczniowie poznają znaki drogowe i podstawowe reguły poruszania się po drogach. Omówiona zostanie właściwa interpretacja zasad szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania. Ministerstwo zakłada, że wychowanie komunikacyjne będzie przedmiotem interdyscyplinarnym, w którego prowadzeniu mają uczestniczyć nauczyciele rozmaitych przedmiotów szkolnych. W sytuacji idealnej oznacza to, że bezpieczeństwo ruchu drogowego będzie obecne na lekcjach wielu przedmiotów. W szkołach powinno zostać utworzone stanowisko koordynatora wychowania komunikacyjnego.