Fakty OSK 09.03.2022 – Nowe zasady pracy kierowców zawodowych

4 marca weszły w życie tymczasowe odstępstwa od stosowania przepisów dotyczących czasu prowadzenia pojazdów, przerw i okresów odpoczynku kierowców wykonujących krajowe i międzynarodowe przewozy osób i rzeczy.
Zarówno minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, jak i wiceminister Rafał Weber twierdzą, że to niezbędne działanie w obliczu bieżącego braku kierowców i niepewności przyszłego powrotu do zawodu kierowców z Ukrainy. Stawką jest zapewnienie realizacji płynności przewozów osób i rzeczy w krajowym i międzynarodowym transporcie drogowym. Rządzący podkreślają, że liberalizacja przepisów wychodzi naprzeciw postulatom branży transportowej. Odstępstwa dotyczą dziennego i tygodniowego limitu czasu prowadzenia pojazdu, łącznego czasu prowadzenia pojazdu w okresie dwóch tygodni oraz czasu odpoczynku.