Pijani kierowcy stracą auta

Prezydent Andrzej Duda podpisał zmianę Kodeksu Karnego. Na mocy nowych przepisów pijanym kierowcom skonfiskowane zostaną pojazdy.

Kilka miesięcy trwała dyskusja polityków, prawników, ekspertów bezpieczeństwa ruchu drogowego i ogólnie- całej opinii publicznej. Jest finał. Jeśli kierowca będzie miał 1,5 promila alkoholu, odebrany mu zostanie pojazd i nie będzie mieć znaczenia, czy kierowca spowodował kolizję, czy nie. Kierowca mający 0,5 promila alkoholu straci pojazd, jeśli spowoduje wypadek lub jazda pod wpływem miała miejsce w warunkach recydywy. Technicznie… policja zatrzyma pojazd na okres do siedmiu dni, w tym czasie prokurator orzeknie jego zabezpieczenie, a sąd obligatoryjnie stwierdzi przepadek auta. Jeśli kierowca będzie prowadził auto nienależące do niego, przepadek auta nie zostanie zasądzony. Kierowca zapłaci karę w wysokości od pięciu do stu tysięcy złotych, która zasili Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.