Fakty OSK 14.07.2021 – 5 tys. za prędkość

pieniądze i karta kredytowa

Za przekroczenie prędkości, zapłacimy nawet 5 tys złotych. Rząd ma projekt ustawy, która podniesie stawki – zmian jest sporo i są rozległe.

Rząd poinformował o planowanej podwyżce kar za przewinienia drogowe. Mają być bardziej dotkliwe finansowo. Podwyższone zostaną mandaty karne dotyczące prędkości. Jednak to nie koniec zmian, ponieważ jest kilka kolejnych :
– podniesiona będzie dolna granica mandatów karnych
– grzywna orzekana przez sąd może wynieść nawet 30 tysięcy złotych
– podwyższona będzie również wysokość kary nakładanej w postępowaniu mandatowym – może wynieść do 3,5 tysiąca złotych
– za przekroczenie prędkości o 30 km/h kara może sięgnąć nawet 5 tysięcy złotych.
W przypadku recydywy będzie wynosić obligatoryjnie od 3,5 do 5 tys.
Na celowniku znaleźli się także kierujący w stanie nietrzeźwości. Tym ma być zatrzymywany pojazd. A nawet więcej: prowadzącemu pod wpływem alkoholu może być zasądzone wypłacanie renty, jeśli doprowadził umyślnie do wypadku ze skutkiem śmiertelnym.
Następne zmiany uderzą w kierujących bez uprawnień. Pojazd prowadzony przez osobę nie posiadającą stosownego prawa jazdy będzie wycofany z ruchu na okres do 3 miesięcy, a samej osobie może zostać zasądzona kara finansowa do 10 tys. złotych.
Punkty karne będą ważne przez dwa lata, można ich będzie złapać jednorazowo więcej, a do tego zlikwidowane zostaną kursy czyszczące saldo. Ilość punktów wpłynie na cenę OC.
Część proponowanych zmian trafiła do konsultacji międzyresortowych.