Fakty OSK 07.04.2022 – Wyższe mandaty, a wypadków więcej

wypadek, pociąg uderzający w samochód osobowy

Nowy taryfikator mandatów wprowadzający wysokie kary za złamanie przepisów bezpieczeństwa ruchu drogowego miał szybko przyczynić się do podwyższenia poziomu bezpieczeństwa na drogach. Nic bardziej mylnego.

Mandaty chyba nam już spowszechniały, bo wypadków jest więcej. Policja początkowo ogłosiła sukces. Pierwszy tydzień obowiązywania nowego taryfikatora zakończył się mniejszą o 30% liczbą wystawionych mandatów za przekroczenie prędkości o 50km/ godz. Jednak wydaje się, że wraz z upływem czasu wróciły stare nawyki. A to musiało przełożyć się na wzrost liczby wypadków. W styczniu i w lutym było ich aż o 10% więcej niż w roku ubiegłym. Na drogach zginęło 395 osób, aż o 27 więcej niż rok wcześniej.