Fakty OSK 06.07.2022 – Piraci spoza UE bezkarni

Polska nie ma dostępu do danych właścicieli pojazdów zarejestrowanych w Ukrainie, Rosji lub na Białorusi. Dlatego kierowcy popełniający wykroczenia pozostają bezkarni.

Dziennik Rzeczpospolita ustalił, że od 24 lutego do 12 czerwca system fotoradarowy CANARD zarejestrował prawie 26 tysięcy naruszeń przepisów popełnionych przez kierowców pojazdów z Ukrainy. Ukaranych mandatami karnymi zostało w tym czasie tylko 42 kierowców. Główny Inspektorat Transportu Drogowego tłumaczy sytuację brakiem możliwości pozyskania informacji o właścicielu pojazdu za pośrednictwem Krajowego Punktu Kontaktowego. Sytuacja pozostaje niezmienna oczywiście od lat, a obecna sytuacja wojenna za wschodnią granicą Polski tylko zaostrzyła problem. Rozwiązaniem może być rozszerzenie danych o cudzoziemcu ubiegającym się o nadanie numeru PESEL o informacje na temat posiadania samochodu, zielonej karty i polskiego ubezpieczenia.