Fakty OSK 06.07.2022 – Dramatyczny brak kierowców

Od miesięcy właściciele firm przewozowych oraz rynkowi eksperci biją na alarm. Ponad 100 000 kierowców zawodowych już wyjechało z Polski, a aż 30 000 planuje rezygnację z pracy i wyjazd w najbliższych miesiącach.

Pandemia, wybuch wojny w Ukrainie, a teraz zmiany w przepisach. Sytuację utrudniają opóźnienia, które swobodnie można określić już jako paraliż administracyjny. W urzędach średni czas oczekiwania na pobyt oraz pozwolenie na pracę dla obywateli państw spoza Unii Europejskiej wynosi obecnie 6 miesięcy. Miesiąc trzeba czekać na wypis z licencji na wykonywanie transportu międzynarodowego. A potwierdzenie prawa jazdy cudzoziemców ze Wschodu może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Dodatkowo branża informuje, że pod koniec roku kierowcom z Ukrainy zaczną masowo wygasać wizy. To wszystko sprawia, że do niedawna flagowa branża polskiej gospodarki znajduje się pod ścianą. Właściciele firm transportowych uważają, że są zupełnie osamotnieni w radzeniu sobie z sytuacją, która w ogóle nie wynika z ich zaniedbań lub winy.