Fakty OSK 05.01.2022 – Wydłużanie czasu pracy to duże ryzyko

“Magnes”, wyłącznik, nieautoryzowane oprogramowanie, brak zalogowania karty w tachografie, używanie cudzej karty lub wykresówki: za te nielegalne sposoby na wydłużenie czasu pracy kierowca zawodowy utraci prawo jazdy.
Generalna Inspekcja Transportu Drogowego ostrzega, że zgodnie z nowym taryfikatorem, od początku stycznia, kierowcy stosujący niedozwolone praktyki nie tylko zapłacą grzywnę, ale także stracą prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Zatrzymanie prawa jazdy grozi kierowcy, m.in. za:
nierejestrowanie przy pomocy tachografu na wykresówce lub karcie kierowcy wskazań prędkości pojazdu, aktywności kierowcy lub przebytej drogi,
używanie cudzych dokumentów rejestrujących dane przejazdu,
korzystanie z niedozwolonych urządzeń lub oprogramowania,
jazdę z odłączonym tachografem.