Fakty OSK 04.08.2021 – Wypadki na autostradzie

Wypadki zmorą polskich autostrad. Komenda Główna Policji podała bilans z ostatnich dwóch dekad.

W okresie dwudziestu lat na polskich autostradach doszło do 6 tysięcy wypadków. Zginęło w nich 1000 osób, a 900 zostało rannych. To dane upublicznione przez Komendę Główną Policji. Warto zaznaczyć, że w ubiegłym roku odnotowano wyraźny spadek ilości wypadków. Poziom był porównywalny do tego z 2013 roku. Wtedy mieliśmy o 300 km mniej autostrad.
Według ekspertów cztery główne przyczyny wypadków na autostradach to:
1. Nadmierna prędkość
2. Brak odpowiedniej odległości do pojazdu poprzedzającego
3. Zmęczenie i zasypianie w trakcie jazdy
4. Niewłaściwie wykonana zmiana pasa ruchu.
Paradoksalnie droga do bezpiecznej jazdy zdaje się wydłużać z każdym nowym kilometrem autostrady.