Fakty OSK 04.01.2023 – LED-y zamiast trójkąta ostrzegawczego

Już w 2026 roku w Hiszpanii zmienią się zasady oznaczania awarii pojazdu. Sprzężone z siecią światła LED zastąpią tradycyjny trójkąt ostrzegawczy. 

Madryckie Ministerstwo Transportu zapowiada wprowadzenie nowych zmian za trzy lata- 1 stycznia 2026 roku. Lampy ostrzegawcze zostaną połączone z platformą cyfrową za pośrednictwem sieci komórkowej i kart sim. Kierowca, który przez awarię nie będzie w stanie kontynuować jazdy, umieści urządzenie na dachu pojazdu. Lampa LED nie tylko ostrzeże o niebezpieczeństwie innych użytkowników drogi, ale także zawiadomi centrum pomocy i kierowców znajdujących się w okolicy.  Proces certyfikacji rozpoczął się 1 stycznia, a pierwsze urządzenia otrzymają świadectwo dopuszczenia i trafią na rynek w połowie bieżącego roku. Cena zakupu zawierać będzie dostęp do sieci przez okres kilku lat, tak aby użytkownik nie ponosił żadnych dodatkowych kosztów.