Fakty OSK 04.01.2023 – Ceny aut w 2023

Prognozowana sprzedaż samochodów w Polsce w roku 2023 wyniesie 410 tysięcy egzemplarzy. Okres oczekiwania na nowy samochód będzie krótszy, ale ceny będą zaporowe.

Dziennik Rzeczpospolita przewiduje, że na nowy samochód będziemy czekać od sześciu do dziewięciu miesięcy. Czas realizacji zamówienia ulegnie skróceniu dzięki poprawie dostępności komponentów do produkcji. Z kolei Instytut Samar podaje, że w listopadzie 2022 roku średnia cena nowego auta wyjeżdżającego z salonu wynosiła ponad 159 tysięcy złotych. Biorąc jednak pod uwagę, że zdecydowana większość sprzedaży nowych samochodów w Polsce odbywa się na podstawie finansowania kredytem lub leasingiem zależnym od stopy WIBOR, trudno wręcz oszacować poziom szybujących w górę rzeczywistych cen pojazdów. Ich wzrost  może sięgać nawet dwudziestu pięciu procent.