Fakty OSK 02.11.2022 – W 2022 roku jeździmy wolniej

Ujawniana przez policjantów liczba wykroczeń i ich charakter wskazują, że zaostrzenie taryfikatorów punktów karnych i mandatów doprowadziło do znacznego spadku prędkości rozwijanych przez kierowców.

Dokument “Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2021 roku” został omówiony w ramach wspólnego posiedzenia senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Infrastruktury. Oprócz senatorów w dyskusji uczestniczyli Rafał Weber – wiceminister infrastruktury, Konrad Romik – sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz funkcjonariusze Policji. Poza zdecydowanym spadkiem liczby wypadków śmiertelnych, na uwagę zasługuje fakt, że zaczęliśmy jeździć wolniej. W trzecim kwartale Policja odnotowała ponad pięćdziesięcioprocentowy spadek zatrzymań praw jazdy za przekroczenie prędkości o 51 km/ godz. w obszarze zabudowanym.