Fakty OSK 02.06.2022 – Droższe OC za punkty karne?

Już w bieżącym miesiącu firmy ubezpieczeniowe uzyskają dostęp do bazy punktów karnych.

Udostępnione dane dotyczą informacji o liczbie, rodzajach i datach wykroczeń lub przestępstw stanowiących naruszenia ruchu drogowego. Czy to oznacza, że 2,5 miliona kierowców obciążonych punktami karnymi zapłaci za OC więcej? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Mimo, że oferty ubezpieczeń będą miały nadal charakter rynkowy, algorytmy obliczające stawkę ubezpieczenia po prostu wezmą pod uwagę udostępnione dane. A te mogą obciążać kierowców. Jednak działające na konkurencyjnym rynku firmy ubezpieczeniowe muszą działać uważnie. Znaczące podniesienie cen spowoduje odpływ klientów do tańszego ubezpieczyciela. Bo przecież dla zdecydowanej większości kierowców podstawowym, jeśli nie jedynym, kryterium wyboru oferty jest cena.