Fakty OSK 02.02.2022 – Auta klasy średniej za drogie dla polskiej klasy średniej

Polską klasę średnią zarabiającą, według Polskiego Ładu, od czterech i pół do siedmiu tysięcy “na rękę” stać najwyżej na auta używane… klasy średniej.

Analitycy firmy Carsmile przygotowali raport, z którego wynika, że nowe auta są dla Polaków zbyt drogie. Aż 75% sprzedawanych nowych samochodów trafia do odbiorców firmowych. Klienci indywidualni nabywają nowe pojazdy sporadycznie. Na dodatek radykalne obniżenie rabatów dilerskich oraz wzrost kosztów eksploatacji doprowadziły do dwudziestoprocentowej podwyżki cen nowych samochodów w ostatnich kilkunastu miesiącach. Przedstawicieli klasy średniej rozumianej po polsku, stać najwyżej na nową Dacię Sandero lub Logan, ewentualnie Toyotę Aygo. Miesięczna rata kredytu, serwis, opony, ubezpieczenie wyniosą w przypadku tych pojazdów około jednego tysiąca złotych. To jedna czwarta dochodu, a nie zapominajmy o koszcie paliwa.