Ekosposób na produkcję opon

opona Taraxa Gum

Firma Continental zamierza zbudować w północno-wschodnich Niemczech centrum badawcze, które ma zająć się rozwojem przemysłowej uprawy mniszka lekarskiego i przetwarzaniem pozyskanego z nich surowca na potrzeby produkcji ogumienia.

W pierwszej fazie projektu Continental chce zainwestować w obiekt, który powstanie w Anklam, ok. 35 mln euro.

– Budowa Taraxagum Lab Anklam jest częścią konsekwentnie realizowanej przez nas długoterminowej strategii rozwoju „Wizja 2025”, która wymaga nieustannego poszukiwania innowacyjnych rozwiązań oraz inwestycji w moce produkcyjne i badawcze – mówił Burkhardt Köller, dyrektor zarządzający Continental Reifen Deutschland GmbH i szef controllingu w dziale opon. – Jako firma śmiało spoglądająca w przyszłość nie ustajemy w rozwoju. Jesteśmy w trakcie opracowywania kolejnych innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych we współpracy z uznanymi ośrodkami naukowymi. Centrum badawcze w Anklam będzie ukoronowaniem naszych dążeń do przemysłowego wykorzystania surowca pozyskiwanego z mniszka lekarskiego w produkcji opon. Jeśli projekt się powiedzie, w połowie założonego okresu utworzymy zakład produkcji kauczuku.

Mniej zanieczyszczeń, mniej wyciętych lasów

Firmie Continental chodzi o to, żeby znaleźć ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, które pozwoli zaspokoić rosnący popyt na kauczuk naturalny. Materiał na gumę w centrum badawczym Continentala będzie pozyskiwany z nowej odmiany mniszka – kok-sagiz, zwanego także gumodajnym.

Roślina została wykształcona w procesie krzyżowania. Gatunek charakteryzuje się wyższymi proporcjami kauczuku oraz biomasy od odmiany tradycyjnej. Osiąga wysokość do 30 cm i może być uprawiany na dotychczasowych nieużytkach w regionach o klimacie umiarkowanym w całej Europie. Dzięki temu, że pożądane warunki klimatyczne panują w niemieckiej miejscowości Anklam, Continental znacznie obniży koszty transportu tradycyjnego kauczuku z obszarów tropikalnych oraz ograniczy negatywny wpływ emisji zanieczyszczeń na środowisko.

Uprawa mniszka na mniej wartościowych gruntach pozwoli także zapobiec dalszemu niszczeniu cennych lasów deszczowych i dżungli. Ponadto, jak podkreślają naukowcy z Continentala oraz Instytutu Biologii Molekularnej i Ekologii Stosowanej Fraunhofer, mniszek kok-sagiz będzie uprawiany w sposób umożliwiający pozyskiwanie surowca w ilościach większych niż z drzew kauczukowych, rosnących w strefie podzwrotnikowej. Wszystko za sprawą innowacyjnej metody produkcji, umożliwiającej wytwarzanie z soku mlecznego znajdującego się w korzeniach tej rośliny naturalnego kauczuku, wykorzystywanego w produkcji opon i elementów mocowania silnika.

Obiecujące próby

Dotychczasowe rezultaty badań nad materiałem opartym na tej roślinie są bardzo obiecujące. Pierwsze opony wyprodukowane przy użyciu mniszka lekarskiego przeszły już próby zarówno w warunkach letnich, jak i zimowych. Kauczuk pozyskany z rośliny znakomicie wytrzymuje porównanie ze swoim odpowiednikiem. Pod względem chemicznym jest identyczny z surowcem z drzewa kauczukowca Hevea brasiliensis. Kolejnym etapem działań Continentala oraz instytutów i firm uczestniczących w projekcie będzie podjęcie działań mających na celu uruchomienie ekonomicznie opłacalnej seryjnej produkcji opon z mniszka kok-sagiz. Według dr Andreasa Toppa, szefa ds. rozwoju materiałów i procesów oraz przemysłowej produkcji w dziale opon Continentala, umożliwi to placówka badawcza w Anklam.

Nowa technologia Continentala w niedalekiej przyszłości może odmienić i ulepszyć proces produkcji opon. Projekt ,,Taraxagum – opony z kauczuku z mniszka lekarskiego” zdobył już uznanie na całym świecie. W 2014 roku otrzymał GreenTec Award, wyraz uznania w dziedzinie biznesu i ochrony środowiska, natomiast w 2015 roku został uhonorowany nagrodą Josepha von Fraunhofera przez Towarzystwo Fraunhofera.

Jakub Ziębka

 

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Brak produktów w koszyku.