Egzamin to dużo zmiennych

Prosty przepis na skuteczne przygotowanie do egzaminu na prawo jazdy nie istnieje.

Każdy OSK ma swoją strategię a każdy instruktor – metodologię. Jednak samo przygotowanie kursanta, praca instruktora, to tylko 50 procent sukcesu – uważa ekspert szkoleń transportowych, kierowca zawodowy i publicysta Witek Bąk.

Jak podkreślał w programie „Porozmawiajmy o branży”, niezwykle istotny wpływ na wynik końcowy egzaminu ma to, co się dzieje na drodze i w jakiej formie psychofizycznej danego dnia jest sam kursant. Nie bez znaczenia jest postawa egzaminatora.

– Jeżeli ma on podejście pedagogiczne, to znaczy chce faktycznie sprawdzić umiejętności, wiedzę, zachowanie i nie próbuje dodatkowo zwiększać presji, będzie to dla kursanta czynnik ułatwiający wykonanie zadań – podkreśla ekspert.

Według statystyk egzaminu praktycznego na prawo jazdy nie zdaje co trzeci kursant.