Minister cyfryzacji Anna Streżyńska postanowiła dzisiaj odwołać Nikodema Bończę-Tomaszewskiego ze stanowiska szefa Centralnego Ośrodka Informatyki. W następstwie tego posunięcia, wypowiedzenia złożyli wszyscy jego zastępcy.

Nikodem Bończa Tomaszewski kierował COI od kwietnia 2012 roku. W tym czasie nasz ośrodek stał się centrum kompetencji cyfrowych w MSW, a od początku roku 2016 - Ministerstwa Cyfryzacji.


To właśnie COI był odpowiedzialny za modernizację CEPiK-u, która okazała się wielką klapą. Ostatecznie termin "odpalenia" systemu przesunięto o rok, a resort cyfryzacji zapowiedział audyt projektu.


- Audyt projektów (także pl.ID - przyp. red) jest toku. O jego wynikach będziemy informować, kiedy dokument będzie gotowy - informuje rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji Karol Manys.


Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że odwołanie Bończy-Tomaszewskiego mogło mieć związek właśnie z tą kwestią. A oficjalnie?


- Zadaniem nowego kierownictwa jednostki będzie ścisła współpraca z Ministerstwem Cyfryzacji przy rozliczeniu z Komisją Europejską projektu pl.ID, którego realizacją zajmował się Centralny Ośrodek Informatyki - mówi Manys. - Na projekt pl.ID Polska otrzymała dofinansowanie w wysokości ponad 294 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Projekt ten zgłoszony został pod koniec grudnia 2015 r. do Komisji Europejskiej jako niefunkcjonujący. W Ministerstwie Cyfryzacji trwa obecnie proces rozliczenia projektu w części dotyczącej środków unijnych. Opóźnienie w realizacji tego projektu i brak wytworzenia dowodu osobistego z warstwą elektroniczną do końca 2015 r. oznacza, że Polska będzie musiała kończyć ten projekt ze środków krajowych.


Odchodzący z COI zastępcy dyrektora to: Anna Jaczkowska, odpowiedzialna za zarządzanie projektami, Katarzyna Zalewska-Trzepiota - administrację i finanse, Sebastian Zduńczyk - eksploatację i utrzymanie systemów, Michał Głowiński, który prowadził pion rozwoju systemów oraz Marcin Malicki, odpowiadający za e-usługi, projektowanie user experience i komunikację.


Kiedy będziemy znali następcę Bończy-Tomaszewskiego?


- W najbliższych dniach minister Anna Streżyńska powoła nowe kierownictwo jednostki - mówi Karol Manys.


red


 


 

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0