Dymomierz nie dał rady ocenić stopnia zanieczyszczenia – zabrakło skali

Inspektorzy ITD z woj. podkarpackiego sprawdzali autobusy lokalnych linii przewozowych w ramach akcji SMOG. Niestety nie wszystkie pojazdy spełniały normy, a w jednym przypadku zanieczyszczenie było tak duże, że zabrakło skali na urządzeniu do analizy spalin. fot. gitd.gov.pl

  • Działania w ramach akcji SMOG były przeprowadzane w Brzozowie (woj. podkarpackie).
  • Rzeszowska Inspekcja Transportu Drogowego razem z Policją przy użyciu dymomierza sprawdzała czy kontrolowane pojazdy nie emitują do atmosfery zbyt dużej ilości spalin.
  • Kontroli zostały poddane autobusy kursujące na lokalnych liniach.
  • Skontrolowane 9 pojazdów.
  • 3 autobusy zbyt mocno zanieczyszczały środowisko.
  • W 1 autobusie emisja spalin była tak duża, że na dymomierzu brakło skali.

Kierowcom których autobusy przekraczały dopuszczalne normy emisji spalin funkcjonariusze zabrali dowody rejestracyjne. O ile tabor zagraniczny polskich przewoźników jest w miarę dobrym stanie o tyle najgorsze autobusy jeżdżą po drogach lokalnych. Czyżby zachodnie mandaty były wyższe i z tego względu tabor na rynek zagraniczny jest w lepszym stanie?

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny