Dwie akcje policji: bezpieczeństwo pieszych!

“Na drodze- patrz i słuchaj” to ogólnopolska akcja edukacyjno- informacyjna przygotowana przez Komendę Główną Policji we współpracy z Komendą Wojewódzką w Bydgoszczy, która nagrała krótki film adresowany do kierowców i pieszych.

Główne przesłanie filmu:

  • nieuważność i lekkomyślność uczestników ruchu drogowego to zagrożenie dla siebie i innych
  • szczególnie narażeni na konsekwencje są piesi
  • skutkiem roztargnienia może być utrata zdrowia lub życia

W piątek 29 kwietnia przez cały dzień policjanci prowadzą akcję “Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.  Akcja prowadzona w całym kraju ma objąć szczególnym nadzorem przejścia dla pieszych, ale także inne miejsca, w których w przeszłości dochodziło do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu: rowerzystów lub motocyklistów. Akcja prowadzona jest m.in. w związku z fatalnymi statystykami bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego w Polsce. Co szósty pieszy, który traci życie w wyniku wypadku drogowego w krajach Unii Europejskiej, do którego doszło na przejściu dla pieszych- ginie w Polsce. 

Dane dotyczące wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego za 2018 rok są zatrważające (mimo że wypadków z udziałem pieszych było o 8,6% mniej niż w 2017 roku):

  • piesi stanowili aż 40% wszystkich ofiar wypadków

  • zginęło 803 pieszych w 7,5  tysiącach wypadków

  • 6,9 tys. pieszych zostało rannych

  • 90% zdarzeń miało miejsce w terenie zabudowanym

  • kierowcy są sprawcami 67% takich zdarzeń!

  • najpowszechniejszą przyczyną wypadku jest nieustąpienie pieszemu pierwszeństwa na przejściu dla pieszych (62%).

2018 rok był także tragiczny dla wielu rowerzystów (wzrost liczby wypadków o 11%) oraz motocyklistów (wzrost o 19%).

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.