Doskonalenie techniki jazdy to poprawa bezpieczeństwa

ODTJ Lublin

Prawo jazdy przyznaje się po weryfikacji wiedzy i umiejętności kandydata na kierowcę, a gdy już to się stanie – zapomina się o nim. To błąd – uważają eksperci. 

– Wszyscy kierowcy powinni przechodzić kursy doszkalające. To jest jedno z najlepszych rozwiązań, które można wprowadzić w celu podniesienia bezpieczeństwa ruchu drogowego – uważa ekspert szkoleń transportowych, kierowca zawodowy i publicysta Witek Bąk. W programie „Porozmawiajmy o branży” przypomniał, że pomysł doszkalania kierowców w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy był już analizowany przez ustawodawcę. Nie doszło jednak do jego realizacji.

Weryfikacja umiejętności kierowców, którzy niedawno zdobyli prawo jazdy jest standardowym elementem szkolenia w krajach skandynawskich. Nowi kierowcy mają obowiązek zaliczenia obowiązkowych szkoleń w pierwszych latach po uzyskaniu uprawnień do prowadzenia pojazdów.