Czy rynek nam maleje?

„Dane dotyczące ilości wydanych uprawnień do kierowania pojazdami świadczą o tym, że rynek maleje”, powiedział Maciej Matuszak (E-Kierowca) w programie Porozmawiajmy o Branży.

„W tej chwili jesteśmy w dołku demograficznym. W przyszłym roku powinniśmy mieć o 10 000 więcej młodych ludzi, którzy osiągną osiemnasty rok życia. Trend jest jednak wyraźny, jedynie w 2021 roku wydano więcej praw jazdy i było to wyjście z „dołka covidowego” 2020 roku. Przeszkoliło się wtedy 80 000 mniej osób, to dwa miesiące przestoju na rynku wiosną 2020. Przede wszystkim marzec i kwiecień, a nawet maj 2020. Ten przestój spowodował, że osoby przyszły na kursy w roku 2021, przecież nie zniknęły. Dlatego w zeszłym roku mieliśmy więcej kandydatów”.

Chwilowy wzrost ilości kursantów nie jest w stanie zrekompensować nam stałego trendu malejącego. To 100 000 mniej młodych ludzi w stosunku do kilku lat wstecz, statystycznie dwie osoby mniej w OSK każdego miesiąca.