Fakty OSK 03.08.2022 – Czy Minister zmarnował ostatnią szansę daną mu przez egzaminatorów?

Jeszcze tydzień temu powiało optymizmem. Pomimo zmęczenia przedłużającymi się rozmowami, egzaminatorzy uzgodnili powołanie grupy roboczej, w której skład mieli wejść przedstawiciele środowiska egzaminatorów oraz Ministerstwa Infrastruktury. Do postawy rządu już wtedy podchodzili jednak z rezerwą, a Wojciech Dusza z Komitetu Egzaminatorów RP mówił: „Jeśli w trakcie prac tego zespołu roboczego w którymś momencie uznamy, że dalej są to mrzonki i próba gry na czas – my już na kiełbasę wyborczą nie damy się nabrać. Wtedy protest w tej i w innych formach, zostanie wznowiony”. Ale gdy 29 lipca opublikowane zostało stanowisko Ministerstwa Infrastruktury, że nie planowane zmiany stawek kwotowego wynagrodzenia egzaminatorów, w środowisku egzaminatorów zawrzało. Wypowiedź ministra odebrana została jako policzek, a postawa określona jako dwulicowa. Egzaminatorzy mówią: “nie”, wznawiają protest i chcą rozmawiać już wyłącznie z ministrem Adamczykiem. W całym kraju zapowiadają się utrudnienia i opóźnienia w organizacji egzaminów na prawo jazdy.