Czy legalnie tracą prawko za punkty?

dokument prawo jazdy

Kierowca z kompletem punktów nie może zmniejszyć ich liczby uczestnicząc w szkoleniu z bezpieczeństwa na drodze. Wg Rzecznika Praw Obywatelskich niesłusznie.

Punkty karne są wymazywane z konta kierowcy po roku od popełnienia wykroczenia. Ich liczbę można też zmniejszyć szybciej. Wystarczy wziąć udział w jednodniowym szkoleniu z zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Organizują je Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Koszt to 300 zł, każde szkolenie powoduje wymazanie z konta kierowcy 6 punktów karnych. W ciągu roku może on wziąć udział w dwóch takich szkoleniach.

Odbycie szkolenia nie oznacza skasowania punktów karnych, gdy kierowca ma prawo jazdy dłużej niż rok albo zgromadził na swoim koncie więcej niż 24 punkty karne. Tak stanowi rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego.

I te przepisy kwestionuje Rzecznik Prawo Obywatelskich Irena Lipowicz. Zdaniem rzecznika wydając rozporządzenie szef resortu spraw wewnętrznych wyszedł poza upoważnienia, które dał mu w tej sprawie kodeks drogowy. Nie ma w nim bowiem słowa o tym, że minister ma określić, dla których kierowców szkolenie nie powoduje zmniejszenia liczby punktów karnych.

Jeśli więc przyjąć argumentację Rzecznika Praw Obywatelskich, kierowcy z kompletem punktów karnych, którzy powinni stracić prawo jazdy, mogą zmniejszyć liczbę punktów dzięki szkoleniu z bezpieczeństwa. Nie wiadomo więc, czy musieliby ponownie zdawać egzamin na prawo jazdy.

Na razie przepisy obowiązują jak dotychczas. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji na razie nie odpowiedział na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich.

Źródło: regiomoto.pl

2 komentarze do “Czy legalnie tracą prawko za punkty?”

1. Pingback: lsm99

2. Pingback: deadhead chemist dmt carts