Czy kierowca to zawód atrakcyjny?

  • To ważne pytanie, na które poszukiwaliśmy odpowiedzi w programie Porozmawiajmy o Branży.
  • Gościem był, m.in. Adrian Poździej (znany jako Adrian TruckerPaker), kierowca zawodowy i branżowy influencer popularyzujący zawód kierowcy wśród uczniów szkół średnich.

Adrian stara się walczyć ze stereotypem kierowcy zawodowego jako zaniedbanego samotnika. Adrian wspomina, że gdy nabywał uprawnienia prawa jazdy na kategorie ciężkie, starsi kierowcy przestrzegali go przed tym zajęciem.

„Na zasadzie: co ty młody robisz?! Będziesz samotny i gruby. Gdybym ich posłuchał w 2008 roku, nie zostałbym kierowcą. Nie miałbym tak fajnego życia. Pewnie poszedłbym gdzieś na budowę, bo do szkoły miałem zawsze „pod górkę”. A ja staram się pokazać, że kierowca zawodowy może dobrze wyglądać, być zadbanym. Mieć rodzinę. Musimy walczyć ze stereotypem wizerunku kierowców ciężarówek”.

Warto też zauważyć, że zawód kierowcy zawodowego wygląda obecnie znacznie lepiej niż jeszcze kilka lat temu, z punktu widzenia organizacji pracy.

Adrian Poździej zauważa, że młodzież nie garnie się do zawodu. Także ta wywodząca się z klas o profilu kierowca-mechanik. Wspomina wizytę w jednej ze szkół, w której 50-osobową grupę zapytał kto zamierza podjąć pracę w zawodzie. Rękę podniosły 4 osoby.

Warto też zauważyć, że zawód kierowcy zawodowego wygląda obecnie znacznie korzystniej niż jeszcze kilka lat temu, z punktu widzenia organizacji pracy.

„Mamy w tej chwili lepsze, bardziej przyjazne systemy pracy, np. 2 na 2. Gdy zaczynałem, byłem 3 tygodnie w trasie, weekend w domu i kolejne 3 tygodnie w trasie. Wszystko zależy od tego, gdzie i jak pracujemy. Można się porozumieć”