Czy darmowe autostrady to przykrywka na niekompetencję?

Zniesienie opłat za autostrady oznacza, że kierowcy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony nie będą musieli za nie płacić. A to z kolei uchroni przed odpowiedzialnością autorów nieudanego systemu e-TOLL. 

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, zapowiedział, że kierowcy samochodów osobowych przestaną płacić za przejazd autostradami, najpóźniej w styczniu 2024 roku. Decyzję można łatwo wprowadzić w życie w przypadku autostrad państwowych, dosłownie z dnia na dzień. Sytuacja jest bardziej skomplikowana na odcinkach koncesyjnych. Tutaj trzeba najpierw skutecznie przeprowadzić negocjacje z koncesariuszami. W każdym razie, nieskuteczny system e-TOLL przestanie być zmorą polskich kierowców. Zostaną zwolnieni z obowiązku podania z góry czasu podróży i konkretnej trasy przejazdu.